سایه گرانی بر اجناس شهروند/ جولان برندهای خارجی در سال حمایت از کالای ایرانی+عکس

پایتخت‌نشینان انتظار دارند با توجه به اینکه فروشگاه‌های شهروند متعلق به شهرداری است، در قیمت‌هایی که برای اجناس در نظر می‌گیرند، مؤلفه تخفیف و قیمت‌های رقابتی لحاظ شود؛ این در حالی است که مشاهده می‌شود قیمت برخی کالاها حتی بالاتر از دیگر فروشگاه‌هاست.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، شرکت خدماتی کالای شهروند یک فروشگاه زنجیره‌ای تحت‌نظر شهرداری تهران است که به خرده‌فروشی، فروش عمده و مجازی کالا می‌پردازد. این فروشگاه که در سال ۱۳۷۳ با تأسیس شعبه‌ای در میدان آرژانتین تهران شروع به فعالیت کرد، توانسته در طول سال‌های اخیر شعب متعدد دیگر در تهران و شهرهای حومه راه‌اندازی کند. در حال حاضر تعداد ۳۷ فروشگاه شهروند در سراسر تهران فعالیت می کنند.

می‌توان شهروند را در کنار فروشگاه‌های دیگر وابسته به نهادها و سازمان‌های دولتی و عمومی یکی از با سابقه‌ترین مدل‌های عرضه کالا در حجم و کمیت بالا دانست که شکل مدرنی از خرده‌فروشی را برای شهروندان تهرانی ایجاد کرد. با وجود آنکه در پایگاه اطلاع‌‌رسانی این فروشگاه حمایت از کالای ایرانی نقش بسته ولی ورود به این فروشگاه در شعب مختلف به ویژه شعبه مرکزی هیچ نشانی از آن ندارد.

با ورود به فروشگاه شهروند مشتریان به راحتی از کنار قفسه‌هایی عبور می‌کنند که کالاهای وارداتی نیز به چشم می‌خورند.

در برهه‌ای نیز محصولات کشاورزی خارجی در فروشگاه عرضه می‌شدند که با انتقادات بسیاری روبه‌رو شد. در زمانی که بازار ارز در کشور در تب و تاب قرار دارد به نظر می‌رسد فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌بایست در عرضه کالاهای خارجی جنبه اقتصاد مقاومتی را بیش از همه رعایت کنند.

ولی در کنار عرضه کالاهای وارداتی در شهروند، قیمت‌هایی است که اجناس در این فروشگاه به فروش می‌رسند برخلاف آنچه که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مرسوم است و آن نیز رقابت برای جلب مشتری است، کالاهایی که در شهروند ارائه می‌شوند اکثر از تخفیف برخوردار نیستند و قیمت ها (این قیمت ها برای ابتدای ماه جاری است)در بالاتر از سایر فروشگاه هاست.

کالا قیمت در شهروند قیمت در فروشگاه رفاه درصد اختلاف
عدس ۹۰۰ گرمی ۹۵۸۰۰ ۸۳۸۶۰ ۷%
لوبیا چیتی۹۰۰ گرمی ۱۴۸۰۰۰ ۱۲۲۴۳۰ ۱۷%
پدیده
تن ماهی تحفه ۷۹۵۰۰ ۵۹۶۲۵ ۲۵%
تن ماهی شیلتون ۶۴۰۰۰ ۵۶۰۰۰ ۱۲%
رب گوجه ۸۰۰ گرمی یک و یک ۶۷۵۰۰ ۵۴۰۰۰ ۲۰%
ماکارونی زر ۲۷۰۰۰ ۲۰۲۵۰ ۲۵%
روغن سرخ کردنی فامیلا ۷۷۵۰۰ ۶۹۷۵۰ ۱۰%
پودر لباسشویی پرسیل ۳۹۵۰۰ ۳۵۵۰۰ ۱۰%
مایع ظرفشویی ۸۸۷۴۰ ۷۸۸۸۰ ۱۱%
عدس ۹۰۰ گرمی گلستان ۱۱۹۰۰۰ ۷۷۳۵۰ ۳۵%
پنیر ۴۰۰ گرمی پگاه ۴۴۱۰۰ ۳۹۱۵۰ ۱۱%
لپه ۹۰۰ گرمی همگل ۱۱۲۰۰۰ ۷۷۰۰۰ ۳۱%
خمیر دندان ذغالی ۱۶۵۰۰۰ ۹۰۷۵۰ ۴۵%
ماست چوپان کاله ۸۹۰۰۰ ۸۰۱۰۰ ۱۰%

مقایسه قیمت‌ها در فروشگاه شهروند و فروشگاه رفاهنشان می‌دهد بسیاری از کالاهای پرفروش درشهروند گران تر است.

کالا قیمت در شهروند قیمت در فروشگاه زنجیره ای خصوصی درصد اختلاف
ربه گوجه ۸۰۰ گرمی زرین ۶۳۰۰۰ ۵۰۴۰۰ ۲۰%
رب خوشابا ۸۰۰ گرمی ۷۲۹۰۰ ۵۵۴۴۰ ۲۵%
آب لیمو سمیه ۱۲۰۰۰۰ ۹۵۰۰۰ ۲۱%
چای احمد ۵۰۰ گرمی ۲۶۵۵۰۰ ۲۱۰۰۰۰ ۲۰%
چای احمد ال گری ۵۰۰ گرمی ۳۰۲۸۰۰ ۲۴۲۰۰۰ ۲۰%
قند شکسته پردیس ۴۵۰۰۰ ۳۹۰۰۰ ۱۳%
روغن فامیلا ۱۳۵۰ گرمی ۹۳۵۰۰ ۸۲۵۶۰ ۱۲%
برنج طارم گلستان ۱۰ کیلویی ۱۶۹۵۰۰ ۱۶۱۰۰۰ ۵%
روغن کنجد سی‌سام ۲۳۴۰۰۰ ۲۱۲۰۰۰ ۹%
رب گوجه تک دانه ۵۶۰۰۰ ۵۹۸۰۰ ۷%
نخود و لوبیا ۹۰۰ گرمی سبزوار ۸۷۰۰۰ ۱۰۲۰۰۰ ۱۶%
لپه همحح گرمی سبزوار ۸۹۹۰۰ ۱۳۶۰۰۰ ۲۴%
شکر چاپار ۲۹۵۰۰ ۳۲۵۰۰ ۱۱%
پنیر هزاره کم چرب ۳۲۰۰۰ ۳۹۰۰۰ ۲۰%
مقایسه قیمت‌های دو فروشگاه شهروند و فروشگاه زنجیره ای خصوصی نیز نشان می‌دهد که فروشگاه خصوی در مشتری‌مداری تخفیفات بیشتری را در نظر گرفته و همچنین قیمت در برخی کالاهای اساسی از شهروند ارزان تر هستند.

کالا قیمت در شهروند قیمت در فروشگاه رنجیره ای دیگر درصد اختلاف
شکر ۹۰۰ گرمی ۳۵۵۰۰ ۳۱۰۰۰ ۱۱%
تخم‌مرغ زرده طلایی ۱۵ عددی ۱۲۷۰۰۰ ۱۰۴۰۰۰ ۱۷%
تخم‌مرغ ۱۲ عددی ۹۶۰۰۰ ۱۰۷۰۰۰ ۱۰%
در این کالاها نیز فروشگاه زنجیره ای خصوصی که معمولاً یک فروشگاه با تخفیفات کم وکالاهای لوکس در نظر گرفته می‌شود، از شهروند بیشتر تخفیف می‌دهد و قیمت ها پایین تر است.

حمیدی یکی از مشتریان شهروند به خبرنگار فارس گفت: قیمت در شهروند بالاتر از جاهای دیگر است ولی چون به محل زندگی ما نزدیک است و ما مجبور هستیم همین جا بیایم.

یکی دیگر از مشتریان شهروند گفت قبلا یک چرخ خرید می کردیم می شد ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان اما در حال حاضر با خرید چند قلم کالای ضروری قیمت ها سر به فلک کشیده است و دیگر توان خرید نداریم.

خبرنگار خبرگزاری فارس تلاش کرد تا با گیتی توانا معاون بازرگانی شهروند صحبت کند و نظر آنها را در این زمینه جویا شود ولی تلفن خود را پاسخ ندادند.

مسعود سریع القلم مدیر عامل شهروند در برخی سایت ها گفته است: فروشگاه های زنجیره ای شهروند نیز به عنوان بنگاه اقتصادی وابسته به شهرداری تهران و معاونت مالی و اقتصاد شهری با هدف آرامش در اقتصاد پایتخت و سبد معیشت همشهریان تهرانی، در همه ایام سال مایحتاج مورد نیاز شهروندان را با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت عرضه می کند.

مدیر عامل شرکت شهروند با اشاره به عرضه محصولات تنظیم بازار در فروشگاه های شهروند افزود: کالاهای اساسی مانند حبوبات، برنج و روغن و پروتئین با برنامه ریزی دقیق و کنترل آنلاین به صورت مستمر در فروشگاه های شهروند عرضه می شود و شهروندان می توانند با مراجعه به همه فروشگاه های شهروند نسبت به خرید کالاهای اساسی اقدام کنند.
دبیر کمیته حمایت از کالای ایرانی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه محصولات عرضه شده در فروشگاه شهروند با دقیق ترین و به روز ترین روش های جهانی به لحاظ بهداشتی و پزشکی کنترل می شوند افزود: قیمت کالاهای اساسی عرضه شده در فروشگاه های شهروند با در نظر گرفتن پارامتر کیفیت از همه عرضه کنندگان در تهران ارزان تر است.

سریع القلم یکی دیگر از اقدامات انجام شده برای کنترل قیمت در فروشگاه های شهروند را خرید قطعی محصولات اعلام و اظهار داشت: با پیش خرید قطعی و بدون واسطه محصولات مورد تقاضای شهروندان از تامین کنندگان اصلی، موج احتمالی افزایش قیمت باعث سردرگمی و نارضایتی تهران نشینان نخواهد شد.

وی با بیان اینکه شرکت شهروند اقدامات زیادی در خصوص تعدیل و کنترل قیمت ها داشته است، یادآور شد: جشنواره های تخفیف کالا از جمله برنامه هایی است که به صورت مستمر در فروشگاه های شهروند برگزار می شود.

شهروندان تهرانی انتظار دارند با توجه به آنکه فروشگاه‌های شهروند متعلق به شهرداری تهران به عنوان سازمان عمومی است، در قیمت‌هایی که برای اجناس در نظر می‌گیرند، مؤلفه تخفیف و قیمت‌های رقابتی لحاظ شود، در حالی که مشاهده می‌شود قیمت‌ها حتی بالاتر از دیگر فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. این در حالی است که با توجه به اینکه بن‌های خرید شهروند تنها قابلیت عرضه در فروشگاه شهروند را دارند، مشتریان مجبورند به این فروشگاه برای خرید مراجعه کنند. از این رو نوعی انحصار به خاطر بن‌های خرید ایجاد می شود.

انتهای پیام/