حمله جنگجویان خلیج‌ فارس به دریای عمان برای رسیدن به ساحل آرزو‌ها

تیم ملی فوتبال ایران امروز در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف عمان می‌رود.

به گزارش آوای قومس، تیم ملی فوتبال ایران بعد از صعود بی‌دردسر به مرحله حذفی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹, حالا باید در یک مرحله هشتم نهایی به مصاف عمان برود. تیمی که با قرار گرفتن در رده هشتادودوم جهان و دهم آسیا جزو تیم‌های درجه ۲ و ۳ قاره کهن به حساب می‌آید و باید مقابل ایرانی قرار بگیرد که مدت‌هاست سردمدار تیم‌های آسیایی در رده‌بندی فیفاست.

عمان به لطف ۲۴ تیمه شدن جام ملت‌‌های آسیا علاوه بر کسب مجوز حضور در این رقابت‌ها توانسته به عنوان یکی از برترین تیم‌های سوم گروه‌‌ها به مرحله حذفی راه پیدا کند. این تیم  فقط با یک پیروزی ۳ بر یک مقابل ترکمنستان و با ۳ امتیاز گام به این مرحله گذاشت. عمانی‌ها در گروه F ابتدا مقابل ازبکستان ۲ بر یک و بعد برابر ژاپن یک بر صفر مغلوب شدند, نتایجی با اختلاف نزدیک که مقابل تیم‌های مدعی آسیا رقم خورده و همین موضوع نشان از آمادگی نسبتاً خوب این تیم عربی و کار نه چندان راحت ملی‌پوشان ایران دارد به ویژه اینکه داور هم نقش اساسی در شکست عمان برابر ژاپن داشت.

در آن سوی میدان تیم ملی ایران, در دور گروهی تیم‌های یمن و ویتنام را به ترتیب ۵ بر صفر و ۲ بر صفر شکست داد و در بازی آخر نیز مقابل عراق به تساوی بدون گل دست پیدا کرد تا در ادامه عملکرد خوبش در خط دفاع, بدون گل خورده به عنوان صدرنشین راهی مرحله یک هشتم نهایی شود. تیم کی‌روش  در این بازی تصمیم دارد که در ۹۰ دقیقه کار عمان را تمام کند چرا که به خوبی می‌داند تیم‌های عربی تخصص بالایی در وقت کشی و ایجاد جنگ روانی دارند و در صورتی که کار به وقت‌‌های اضافه و پنالتی کشیده شود می‌تواند خاطره تلخ حذف در دوره پیش مقابل عراق در این دوره با عمان تکرار شود. برنده دیدار ایران و عمان باید در مرحله یک چهارم نهایی با برنده بازی تایلند و چین مصاف کند.

تیم‌های ملی ایران و عمان تا‌کنون ۱۲ بار با یکدیگر مصاف کرده‌اند که از این بین ۶ بار تیم ملی کشورمان و ۲ بار عمان پیروز شده‌اند و ۴ بازی نیز با تساوی به پایان رسیده است. برتری ایران در تاریخچه فوتبال دو کشور اما در تاریخ حضور کارلوس کی‌روش در ایران متفاوت است؛ از این جهت که تیم ملی در ۳ دیداری که این مرد پرتغالی را روی نیمکت داشته, برابر عمان به یک پیروزی, یک تساوی و یک شکست رسیده است.

تیم ملی ابتدا در سال ۹۲ و در دیداری دوستانه در مسقط مقابل عمان با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد, در ادامه دو تیم دوبار در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ رودرروی هم قرار گرفتند که بازی اول در مسقط یک بر یک مساوی و بازی دوم در تهران با پیروزی ۲ بر صفر یوز‌ها همراه بود. همانطور که پیداست آمار کی‌روش مقابل عمان آنطور که باید خوب نبوده است.

جدا از بحث فنی, این روز‌ها تیم ملی ایران و به ویژه سرمربی‌اش در کانون حاشیه‌, تنش و درگیری‌ ذهنی قرار دارند. فضایی که بعد از مصاحبه تند کی‌روش در روز پنجشنبه به اوجش رسیده و نگرانی فوتبالدوستان ایرانی را به دنبال داشته که شاید تیم ملی در این فضای پرالتهاب نتواند به نتایج دلخواهش برسد. هرچند بسیاری اهالی فوتبال سعی کرده‌اند در این مدت با سکوت کردن در آتش این حاشیه ندمند اما نگرانی‌هایی بابت عدم تمرکز ایران برای این بازی وجود دارد. موضوعی که شاید تنها برتری حریف ایران در بازی امروز به حساب بیاید.

«آینده برای من زمان حالِ من است و اکنون زمان آن است که وظایف و آرزوهای خود را عملی کنم» این بخشی از بیانیه سرمربی تیم ملی بعد از به پا شدن کلی حاشیه است که روز گذشته (شنبه) منتشر شد. بیانیه‌ای که نشان می‌دهد کی‌روش قصد دارد فضای ملتهب تیم ملی که خودش ایجاد کرده را قبل از این بازی تا حدی آرام کند. با این اوصاف شاگردان کی‌روش که -به دلیل موقعیت مکانی ایران- می‌توان از آنها با عنوان «جنگجویان خلیج فارس» یاد کرد, امروز ماموریتی سخت در پیش دارند, آنها باید با گذر از دریای عمان و تیم ملی این کشور خود را برای رساندن به ساحل آرزو‌ها که همان قهرمانی در آسیاست آماده کنند. نکته‌ای که در شرایط فعلی آرزو و خواسته همه اهالی فوتبال به حساب می‌آید؛ کی‌روش, بازیکنان, مدیران, رسانه‌ها و هواداران.