گزارشی از برگزاری آزمون حفظ و مفاهیم قرآن؛ مشارکت سه میلیون نفر در یک آزمون قرآنی/ اعلام نتایج؛ ۱۲ اسفند

آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم ۹ اسفند ماه با استقبال بی سابقه همزمان با ۴۵۰ حوزه در سراسر کشور برگزار شد.

 

آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم ۹ اسفند ماه با حضور حداکثری مردم و قرآن دوستان در دبیرستان البرز تهران برگزار شد.

موج خروشان بانوان قرآنی در ورودی درب ورودی مدرسه البرز آنچنان زیاد بود که گویی تنها مخاطب این آزمون بانوان بوده و آقایان سهمی در آن ندارند.

این آزمون در بیش از ۴۵۰ شهر و شهرستان کشور در ۱۸ رشته برگزار شد. در تهران نیز در سه شعبه مستقل این آزمون در دبیرستان البرز، شهرری و شمیرانات به علاوه ۱۳ شهرستان دیگر برگزار شد.

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از برپایی این آزمون گفت: این آزمون های با هدف تقویت گفتمان قرآنی برگزار می شود و ما شاهد استقبال بسیار خوبی در بخش مردمی، دانش آموزی و کارکنان دولت بوده ایم.

وی با اعلام آماری در این خصوص افزود: مجموعا سه میلیون نفر در آزمون ها شرکت کردند که بیش از ۲۰۰ هزار نفر در بخش مردمی بیش از ۶۰۰ هزار نفر در بخش کارکنان دولت و بیش از دومیلیون نفر نیز در بخش دانش آموزی موفق به شرکت شدند. بسیاری از این آزمون ها در رشته های حفظ قرآن کریم در دو بخش کتبی و شفاهی طراحی شده است.

فقهی زاده گفت: در بخش کتبی داوطلبان در مدرسه البرزحضور پیدا کرده و پس از اعلام نتایج در بخش شفاهی در آزمون های مربوط به بخش شرکت می کنند. حداکثر عملیات تصحیح پاسخنامه و اعلام نتایج از ۹ اسفند آغاز شده و نهایتا تا شنبه ۱۱ اسفندماه ادامه خواهد یافت.

معاون قرآن و عترت تصریح کرد: آزمون امسال بعد از تجربه موفقی که سال گذشته با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه داشتیم امسال نیز معاونت قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش نیز به این جمع اضافه شد و حضور سه دستگاه فرهنگی و قرآنی موجبات حضور مشارکت حداکثری علاقه مندان را فراهم کرد.

فقهی زاده با اعلام اینکه آزمون پایانی حفظ جز سی قرآن بشارت۱۴۵۲ برگزار شده است ادامه داد: این آزمون با طرح حفظ جز سی ام قرآن کریم بشارت ۱۴۵۲ که از ابتدای سال جاری آغاز شد و ما شاهد آزمون پایانی این دوره بودیم.

در ادامه مرتضی خدمتکار مشاور ارتباطات و ساماندهی معاونت قرآن و عترت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم چندین آزمون مورد توجه قرار گرفته است بدین صورت که آزمون کارکنان دولت در گذشته برگزار شده و این آزمون در بخش دانش آموزی تا پایان سال در سطح مدارس انجام خواهد شد و ۹ اسفند ما میزبان داوطلبان در بخش مردمی بوده ایم. این آزمون از راس ساعت ۸ صبح در نوبت اول آغاز شد و از ساعت ۱۱ نیز رشته های معارف قرآن و اهل بیت برگزار گردید.

خدمتکار افزود: روز یکشنبه ۱۲ اسفند ماه نتایج در سایت به صورت کامل در سایت www.quranedu.ir اعلام خواهد شد. همچنین آزمون شفاهی ویژه نوجوانان و خرسالان که امکان شرکت در آزمون نداشته اند از روز شنبه ۱۱ اسفندماه و تا پایان هفته آینده ۱۷ اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

خدمتکار در خصوص اینکه این آزمون بصورت مقطعی برگزار شده است بیان کرد: ما وقتی سه میلیون نفر شرکت کننده داریم طبیعتا اقتضائات خودشان را خواهند داشت برای همین مجبور شدیم گروه های مختلف را در سطوح متفاوتی برگزار کنیم.

وی با اعلام اینکه نتایج به صورت کلی ۱۲ اسفند ماه منتشر می شود ادامه داد: نتایج آزمون سراسری قرآن و عترت در بخش کتبی به فاصله ۶ ساعت از برگزاری آزمون با تصحیح حدود ۸۰ درصد پاسخ نامه ها در بخش کتبی اعلام شد. باقی نتایج آزمون کتبی نیز در یکشنبه ۱۲ اسفند ماه اعلام خواهد شد.

خدمتکار افزود: قرآن آموزان علاوه بر مشاهده نمره و پاسخ های درست و نادرست در صفحه کاربری خود و متن هر سوال و پاسخ های آن، می‌توانند تصویر پاسخنامه خود را نیز مشاهده نمایند.

وی در پایان گفت: به تمام شرکت‌کنندگانی که حد نصاب بالاتر از ۹۰ کسب کنند، لوح تقدیر اعطاء خواهد شد. همچنین به افرادی که حدنصاب قبولی را دریافت کنند، گواهینامه اهدا می‌شود. حد نصاب آزمون کتبی و الکترونیکی نمره ۷۰ به بالا و حد نصاب آزمون شفاهی ۷۵ به بالا در نظر گرفته شده است.

براساس این گزارش، محل برگزاری آزمون حفظ و مفاهیم به تفکیک در استان‌های آذربایجان شرقی در ۱۷مرکز، استان آذربایجان غربی ۱۳مرکز، اردبیل ۸ مرکز، اصفهان ۲۳ مرکز، البرز ۵ مرکز، ایلام ۴ مرکز، بوشهر ۷ مرکز، تهران ۱۵ مرکز، چهارمحال و بختیاری ۷مرکز، خراسان جنوبی ۱۲مرکز، خراسان رضوی ۲۵ مرکز و خراسان شمالی ۸ مرکز معین شده است.

همچنین در استان‌های خوزستان ۱۸، زنجان ۸، سمنان ۸مرکز، سیستان و بلوچستان ۱۱، فارس ۳۱، قزوین ۵، قم ۱، کردستان ۸، کرمان ۲۰، کرمانشاه ۱۳، کهگیلویه و بویراحمد ۶، گلستان ۱۲، گیلان ۱۰، لرستان ۷، مازندران ۱۱، مرکزی ۱۲، هرمزگان ۸، همدان ۸ و یزد ۱۲مکان مشخص شده است.

یادآور می شود، آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، اداره‌کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش و شبکه قرآن و معارف سازمان صدا و سیما برگزار می‌شود.