اخبار استان

عوارض خطرناک اشتباه عطسه کردن

عطسه کردن فواید زیادی دارد، اما بسیاری از افراد هنگام عطسه مرتکب اشتباهی می‌شوند که عوارض خطرناکی به دنبال دارد.

به گزارش پایگاه خبری آوای قومس، گاهی اوقات در محافل عمومی، مثلا در سالن تئاتر یا حتی در مترو عطسه تان می‌گیرد، اما احساس می‌کنید که عطسه کردن کار زشتی است؛ حتی یک عطسه خیلی آرام هم باعث می‌شود که به یکباره همه سرشان را برگردانند و به شما نگاه کنند؛ بنابراین در چنین اوقاتی باید چه کار کرد؟ آیا باید عطسه را نگه داشت؟

چرا نباید جلوی عطسه را گرفت؟
در واقع؛ عطسه کردن راهی طبیعی برای پاک سازی مواد حساسیت زا و آلوده مانند جرم، گرد و غبار و آلودگی از بینی و گلو است و یک راه بسیار عالی است تا صد‌ها هزار قطره از داخل بینی که در هر ساعت وارد شده اند؛ بیرون بیایند و باعث می‌شود که پشت سر هم عطسه کنید.
همین باعث می‌شود که کمی احساس ناراحتی داشته باشید، اما سؤال اینجاست که چگونه باید رفتار کرد؟ راه حلی مثل نگه داشتن عطسه عوارض جانبی منفی زیادی دارد و بعضی از عوارض آن به شدت جدی هستند. بسته شدن راه هوا هنگام عطسه شما را ۲۰ برابر بیشتر در معرض فشار زیاد قرار می‌دهد و اگر عطسه کنید؛ این فشار برداشته می‌شود.

آسیب به قفسه سینه
دلایلی که نشان می‌دهد نگه داشتن عطسه خطرناک است و باعث آسیب به قفسه سینه می‌شود بسیار مهم هستند. نگه داشتن عطسه احساس ناراحتی را به وجود می‌آورد. در واقع به قسمت دیافراگم فشار وارد می‌کند. ماهیچه‌ای در قفسه سینه وجود دارد که به ما اجازه تنفس می‌دهد، اما اگر عطسه را نگه دارید؛ این فشار در قفسه سینه و دنده‌ها احساس می‌شود که خطرناک نیست، اما احساس خوبی به بدن نخواهد داد.

احتمال پارگی پرده گوش
پاره شدن پرده گوش می‌تواند به خاطر نگه داشتن عطسه اتفاق بیفتد. بینی و گوش از طریق یک لوله به یکدیگر وصل شده اند. اگر عطسه خود را نگهدارید، فشار زیادی به گوش وارد می‌شود و ممکن است که آسیب شدید و غیرقابل جبرانی را وارد کند.

عفونت گوش‌
گاهی اوقات عطسه به خاطر سرماخوردگی اتفاق افتاده است؛ زیرا ویروس و باکتری داخل مخاط وارد عطسه می‌شوند که از طریق گوش هم به بینی راه پیدا کرده اند. هرچقدر بیشتر عطسه را نگهداریم، این عفونت بیشتر داخل گوش می‌ماند.

پارگی رگ‌های خونی
عطسه فشار زیادی به بینی وارد می‌کند و نگه داشتن آن باعث فشار و ضربه به چشم، بینی و پرده گوش می‌شود و احتمال پارگی رگ‌های خونی در این ناحیه وجود دارد و گاهی اوقات خونریزی بینی هم اتفاق می‌افتد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا