دستاورد جدید محققان انگلیسی؛تشخیص خطر ابتلا به آلزایمر با یک بازی تلفن هوشمند

به گفته محققان، با یک بازی طراحی شده برای تلفن های هوشمند می توان افراد در معرض ریسک بالا ابتلا به آلزایمر را شناسایی کرد.

 

محققان دانشگاه ایست آنگلیا انگلستان دریافتند افرادی که از لحاظ ژنتیکی در معرض ریسک بالا ابتلاء به بیماری آلزایمر هستند از طریق یک بازی تلفن هوشمند موسوم به Sea Hero Quest قابل تشخیص هستند.

بازی Sea Hero Quest که توسط بالغ بر ۴.۳ میلیون نفر در جهان دانلود شده و بازی می‌شود، به محققان این دانشگاه کمک کرد تا بتوانند با مشاهده عملکرد مغز در رابطه با جهت یابی مکانی، درک بهتری از زوال عقل داشته باشند.

این بازی موبایل توسط Deutsche Telekom با مشارکت مرکز تحقیقات آلزایمر بریتانیا، کالج دانشگاه لندن و دانشگاه ایست آنگلیا طراحی شده است.

«مایکل هورنبرگر»، سرپرست تیم تقحیق، در این باره می‌گوید: «تا سال ۲۰۵۰، ۱۳۵ میلیون نفر در جهان مبتلا به زوال عقل خواهند بود. ما باید برای کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل، افراد را شناسایی نماییم.»

زمانیکه افراد در این بازی، راه شان را از بین جزایر و توده‌های یخی پیدا می‌کردند، محققان هر ۰.۵ ثانیه از بازی شان را به داده‌های علمی تبدیل کردند. سپس آنها بازی افرادی که از لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به آلزایمر بودند را با افراد سالم مقایسه کردند.

داده‌های این تحقیق مربوط به ۲۷,۱۰۸ شرکت کننده انگلیسی در رده سنی ۵۰ تا ۷۵ سال بود که بسیار در معرض ریسک ابتلابه آلزایمر در دهه آینده قرار داشتند.

محققان دریافتند افراد در معرض ریسک ابتلا به آلزایمر در مسیریابی‌های خود به خوبی عمل نمی‌کردند.