یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی؛۱۱ درصد کودکان و نوجوانان آسم دارند/شیوع بالا در تهران

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: شیوع آسم در جمعیت کودکان و نوجوانان ۱۱ درصد و در بالغین ۹ درصد است.

 

سیدعلیرضا مهدویانی، با اشاره به شعار امسال روز جهانی آسم (شیوع رو به رشد آسم را متوقف کنیم)، اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری آسم رنج می‌برند و دولت‌ها و جوامع می‌کوشند در هر فرصت مناسب اطلاع رسانی، آموزش و حمایت از برنامه‌های مرتبط از سیل فزاینده خسارات انسانی، اجتماعی و اقتصادی این بیماری مزمن بکاهد.

وی افزود: بر اساس آخرین بررسی انجام شده توسط وزارت بهداشت، شیوع آسم در جمعیت کودکان و نوجوانان ۱۱ درصد و در بالغین ۹ درصد است. این بررسی بر اساس پرسش نامه‌های استاندارد بین المللی و در جمعیت شهری و روستایی انجام شده است. به نظر می‌رسد در شهرهای صنعتی نظیر تهران شیوع بیماری از متوسط کشوری بیشتر باشد.

مهدویانی در خصوص فعالیت‌های این مرکز راستا اطلاع رسانی و ثبت در خصوص آسم، گفت: بیمارستان دکتر مسیح دانشوری مبادرت به ثبت بیماری آسم با تاکید به فرم آسم شدید (Severe Asthma) نموده است در این نظام ثبت اطلاعات پزشکی بیمار مبتلا به آسم شدید جهت ایجاد پایگاه داده برای آنالیزهای بیشتر محققین گردآوری می‌شود.

وی افزود: ریجستری آسم شدید می‌تواند در پایگاه داده‌ها جهت استفاده در بالین، پیگیری و مراقبت از این گروه بیماران ارائه بازخورد به ارائه دهندگان خدمت یادآوری به بیماران جهت پیگیری شناسایی بیمارانی که به حمایت‌های بیشتری نیاز دارند مورد استفاده قرار گیرد.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بیمارستان مسیح دانشوری، تاکید کرد: برآورد استاندارد شده آسم شدید بر اساس سن، جنسیت، شغل و فاکتورهای خطر و تعیین اطلاعات پایه و ارائه گزارش به مسئولین جهت سیاست گذاری‌های مؤثر در برنامه‌های پیشگیری و درمانی این بیماری از اهداف کاربردی این طرح است.