هزار وعده به سمنـان یکی وفا نکند… / استاندار سمنان: روحانی قولی برای انتقال آب دریای خزر نداده است!

آوای قومس- وزیر نیرو در آخرین روز هفته گذشته به منظور افتتاح و بازدید از چند پروژه صنعت آب و برق استان سمنان به این استان سفر کرد.
رضا اردکانیان که هفتم آبان‌ماه سال گذشته با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزارت‌خانه نیرو راه یافته بود، پنج‌شنبه گذشته در حالی به استان سمنان سفر کرد که برخی رسانه‌ها یک روز مانده به این سفر از طرح ۲۰ نماینده مجلس برای استیضاح وی خبر داده بودند.

آغاز سفر وزیر با حضور در حوزه انتخابیه کاتب
این عضو کابینه دوازدهم که با بالگرد اختصاصی وزارت نیرو به استان سمنان سفر کرده بود، ابتدا وارد شهرستان گرمسار شد تا به همراه غلامرضا کاتب، نماینده مردم گرمسار و آرادان که ریاست کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را نیز برعهده دارد از بند انحرافی سیمین‌دشت به گرمسار بازدید کند.
وزیر نیرو پس از این بازدید به شورای اداری شهرستان گرمسار رفت تا در جمع مدیران این شهرستان به تشریح برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه انتخابیه غلامرضا کاتب بپردازد.

افتتاح دوباره سد مجن شاهرود!
اردکانیان سپس به مجن در شمال‌غربی شهرستان شاهرود رفت تا سدی را افتتاح کند که پیش‌ از این در جریان سفر هیات دولت به استان سمنان در فروردین‌ماه سال ۹۵ به بهره‌برداری رسیده بود. بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت سد تنظیمی–مخزنی مجن در ۳۱ فروردین‌ماه سال ۹۵ افتتاح شده بود. با این وجود، مسئولان شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان افتتاح سال ۹۵ را «آبگیری» نامیدند و اعلام کردند افتتاح نهایی این سد در جریان سفر اخیر صورت گرفته است.
وزیر نیرو پس از افتتاح سد مجن به شاهرود رفت و پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت البرز شاهرود را افتتاح کرد.

بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی صیدآباد دامغان
این عضو دولت دوازدهم در ادامه سفر به استان سمنان به ناحیه صنعتی صیدآباد دامغان رفت تا اولین نیروگاه خورشیدی استان سمنان را با ظرفیت ۱٫۳ مگاوات افتتاح کند. این نیروگاه که سرمایه‌گذاری آن توسط بخش خصوصی صورت گرفته، شامل بیش از چهار هزار پنل خورشیدی است که در زمینی به مساحت دو هکتار احداث شده است.

افتتاح دو پروژه در سمنان و بازدید از آریاترانسفو شهمیرزاد
وزیر نیرو پس از ترک دامغان، به روستای آبخوری در شرق شهرستان سمنان رفت و فاز اول مجتمع آبرسانی این روستا را به بهره‌برداری رساند. بالگرد وزارت نیرو سپس اردکانیان را به مجموع صنعتی آریاترانسفو در شهرک صنعتی شهمیرزاد برد تا وی ضمن بازدید از خطوط تولید این واحد بزرگ صنعتی، ناهار را میهمان مدیران آریاترانسفو باشد.
این عضو دولت روحانی پس از ترک شهمیرزاد، نیروگاه برق‌آبی ایستگاه‌های خط انتقال آب روزیه به شهر سمنان را افتتاح کرد و سپس برای شرکت در جلسه کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان سمنان راهی مرکز استان شد.

شروط وزیر برای انتقال آب خزر
اردکانیان در جلسه کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان سمنان که با ۴ نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز در آن حضور داشتند، با اشاره به ۳ دهه فعالیت در بخش‌های مرتبط با آب خواستار توجه مسئولان به موضوع مدیریت مصرف شد.
وزیر نیرو با اشاره به وجود برخی چالش‌ها در انتقال آب بین‌ حوزه‌ای گفت: اگر مدیران به جنبه‌های مرتبط با مصرف آبِ انتقال یافته توجه نکنند ممکن است مشکل کمبود آب در سال‌های بعد مجددا دامن‌گیر منطقه هدف شود.
وی با بیان اینکه آب انتقالی نباید در یک مشک سوراخ ریخته شود افزود: چراکه طرح‌های تامین آب زمانی جواب می‌دهد که برای مدیریت مصرف نیز برنامه داشته باشیم.
اردکانیان با خودداری از بیان صریح موضع وزارت نیرو در خصوص طرح انتقال آب خزر گفت: مطالعات این پروژه در حال جمع‌بندی نهایی است و زمانی که گزارش نهایی آن تنظیم شود در خصوص اجرای آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

اظهارات حاشیه‌ساز استاندار سمنان
یکی از موضوعاتی که در جریان سفر اخیر وزیر نیرو حاشیه‌ساز شد، اظهارنظر عجیب استاندار سمنان در این جلسه بود.
سید شهاب‌الدین چاوشی که در روزهای نخست حضورش در استان سمنان در خصوص طرح انتقال آب خزر گفته بود برای تامین آب این استان حاضر است «پادویی» کند؛ در واکنش به اظهارات نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه در خصوص قول رئیس‌جمهور برای انتقال آب خزر گفت: «آقای روحانی قولی درخصوص انتقال آب خزر نداده‌اند»
این اظهارنظر با واکنش نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه روبرو شد. احمد همتی گفت: «هیچ‌کدام از مصوبات سفر رئیس‌جمهور به سمنان اجرایی نشده است» که البته استاندار سمنان این موضوع را رد کرد.
اظهارات استاندار سمنان مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور قولی برای انتقال آب خزر نداد‌ه است، واکنش گسترده فعالان شبکه‌های اجتماعی و مردم استان را درپی داشت.
به دنبال این موضوع، تعداد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار فایل تصویری و متن سخنان رئیس‌جمهور در جریان سفر فروردین‌ماه ۹۵ به سمنان به اظهارات استاندار سمنان واکنش نشان دادند.
برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با طرح این سوال که چرا مسئولان پس از گذشت چندسال از وعده رئیس‌جمهور برای انتقال آب خزر، به جای پاسخ در خصوص روند اجرای این پروژه اصل آن را انکار می‌کنند خواستار پیگیری این موضوع توسط نمایندگان مجلس و رسانه‌ها شدند.

شام سفر؛ میهمان کاتب
وزیر نیرو پس از پایان جلسه کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان سمنان، استانداری سمنان را همراه با غلامرضا کاتب به مقصد تهران ترک کرد تا پس از صرف شام احتمالی در گرمسار و خداحافظی با نماینده مردم گرمسار و آرادان راهی پایتخت شود.
باید منتظر ماند و دید سفر اخیر اردکانیان به استان سمنان، آخرین سفر وی در کسوت وزیر نیرو به این استان بوده است و یا او باز هم در سال‌های آینده میهمان ۴ نماینده استان در مجلس شورای اسلامی خواهد بود؟

One comment