اجتماعیاخبار استاناخبار شهرستانسبک زندگیسفر

۲۰۰ غرفه برای‌خدمت به مسافران‌نوروزی

سمانه سلطانی پور: ۱۵ بازارچه با ۲۰۰ غرفه در نقاط مختلف این استان برای عرضه دست‌سازه‌های هنرمندان صنایع دستی استان در نوروز ۱۴۰۳ برپا شده است.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان افزود: بازارچه‌های صنایع دستی نوروز ۱۴۰۳ در نقاط مختلف استان سمنان در ورودی و خروجی و نقاط شلوغ و پرتردد شهرها برپاست.

وی اضافه کرد: ۱۷ فروشگاه عرضه صنایع دستی در نقاط مختلف استان سمنان در کنار بازارچه‌ها برای عرضه دست‌سازه‌های هنرمندان سمنانی به مسافران نوروزی در نوبت صبح و عصر فعال هستند.

ایشان ابراز کرد: استان سمنان حدود چهار هزار هنرمند در ۵۲ رشته صنایع دستی دارد که با توجه به تنوع و حفظ اصالت و همچنین تناسب با نیازهای روز، ظرفیت زیادی برای سرمایه‌گذاری، فروش و معرفی به عنوان هنر برتر استان دارد.

سلطانی‌پور بیان کرد: ایجاد بازارچه صنایع دستی و تجاری‌سازی تولیدات برای کمک به تقویت بازار فروش در کنار ثبت این مهارت‌ها با هدف حفظ اصالت و معرفی این ظرفیت‌ها به گردشگران ضروری است.

او در ادامه گفت: رونق فروش صنایع دستی به عنوان صنعتی ارزان‌قیمت، اما با ارزش افزوده بالا و موثر در اشتغالزایی، نیازمند تامین بازار فروش در سایه توجه به نوآوری و خلاقیت در تولید است.

رشته های مطرح صنایع دستی استان سمنان مانند سفال و سرامیک، گلیم‌بافی، منبت و معرق چوب، گوهرتراشی، زیورآلات سنتی، چاپ قلمکار، نساجی سنتی، سوزن‌دوزی سنتی، نمدمالی، قلم‌زنی، بافت‌های داری و چرم‌دوزی است و دست‌سازه‌های هنرمندان این رشته ها در بازار عرضه می شود.

لازم به ذکر است ۳۰ فن و مهارت مربوط به صنایع دستی مناطق مختلف استان سمنان در قالب میراث ناملموس ثبت ملی است.

۲ شهر کلاته‌خیج و مهدیشهر جزو خانواده شهرهای ملی صنایع دستی کشور هستند که اکنون کارگاه‌های فعال صنایع دستی در این مناطق موجب اشتغالزایی خوبی شد.

گلیچ روستای چاشم در شهرستان مهدیشهر، مهارت خرسک بافی روستای افتر در شهرستان سرخه، دست‌بافته‌های سنتی امیریه در دامغان، و سفالگری و قالی‌بافی در سمنان، از جمله صنایع دستی استان سمنان، و مفرش بافی در روستای پاده آرادان، قالی خودرنگ سنگسری در مهدیشهر، مهارت فن لاک تراشی در منطقه کالپوش میامی، دوخت کیسه مراد در شاهرود، از جمله میراث معنوی و ناملموس استان سمنان است که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا